5 Soovitust investeerimisega alustamiseks

1. Loo Oma kuu eelarve

Kõige tähtsam on teada kuhu su raha kulub ja pannes kokku eelarve võib avastada nii mõndagi.

Arvuta paberil või exceli tabelis kokku on igakuised kulud ehk arved ning lahuta need maha oma igakuisest palgast. Järeljäävast summast tuleb leida see osa mida raatsid investeerida. Olgu selleks kasvõi 50 eurot, algus seegi.

Exceli tabeliga on kuu eelarvet hea läbi mängida erinevate arvutustehetega. Kui palgast oma maha lahutatud kulud ja eraldanud investeerimiseks teatud summa siis ülejäänud summaga peaksid järgmise palgapäevani vastu pidama. Selleks on hea teada palju on peale kulude ja investeeringute mahaarvamist sinu päeva eelarve. Sisuliselt ülejäänud vaba raha jagad päevadega arvuga kuus. 

Enamus raha läheb üldiselt toidupoode külastades ja teinekord tuleb ette ootamatuid väljaminekuid. Ootamatute väljaminekute jaoks peaks exceli tabelis oma lahter olema. Ootamatu väljamineku summa sisestamisel muutub igapäevase eelarve summa ning seda on hea jälgida. 

Paremal pool pildil on näha minu välja töötatud exceli tabel mis võtab hästi kokku iga kuu kulud ja tulud ( kui ainuke tulu on palk). Kui on juba muid tulusid siis saab tabelit vastavalt muuta. 

excel eelarve tabel
2. Sea eesmärke

Eesmärke võib olla väikeseid kui ka suuri. Seades endale väiksemaid igakuiseid eesmärke võib jõuda suurema seatud eesmärgini. Kõige suurem eesmärk võiks olla finantsvabadus ehk kulude katmiseks ei pea enam päevaltööl käima ning vabanenud aja saab sisustada pere ja hobide peale.

Esimene eesmärk võikski olla võtta otsus vastu alustada juba täna igakuise investeerimisega ning aasta lõpuks koguda x summaline portfell.

Lühemate ja väiksemate eesmärkide hea külg on see ,et need täituvad kiiremini ja annavad motivatsiooni edasi tegutseda. Premeeri ennast eesmärkide täitmise puhul siis on motivatsiooni ka jõuda suurtemate eesmärkideni.

3. Tutvu erinevate investeerimise võimalustega

Investeerimisplatvorme ja teenuse pakkujaid on aja jooksul juurde tulnud ,sest inimeste investeerimishuvi on kasvanud. Nõudluse kasvu puhul tekib ka pakkujaid. Oluline on leida omale sobiv ja meeldiv pakkuja. Oleme oma pealehel toonud välja võibolla Eestis hetkel kõige populaarsemad investeerimisplatvormid ,aga kindlasti on jäänud keegi ka hetkel välja. 

Algajal on ilmselt mõistlik alustada sealt kus saab alustada väiksema summaga ,et saada kätte tunnetus ehk käsi valgeks saada. Turvalisem on investeerida Eesti kontekstis Balti turu aktsiatesse. Kui aga huvi pakub kinnisvara investeeringud siis võib vaadata Estate Guru või Crowdestate poole kuigi viimasel miinimum investeering kõrgem.

Krüptoturg on ka kindlasti väga põnev, aga see nõuab pidevat jälgimist ja analüüsi, sest tegemist väga volatiivse kaubaga ning valel ajal suurema summa investeerides võib kukkuda mõneks ajaks korralikku miinusesse. Bitcoin langes ühel päeval rohkem kui 5000 dollarit oma väärtusest. Sama selline kõikumine annab võimaluse kiireks rikastumiseks kui õigel ajal piisavalt palju investeerida ning õigel ajal maha müüa. 

Üks uusimaid platvorme Eesti investorite jaoks on kindlasti Lightyear, kus saab investeerida USA ja euroopa erinevatesse aktsiatesse ja ETF-idesse ja seda ilma teenustasudeta. 

4. Jälgi edukaid investoreid ning loe finantsuudiseid

Üheks heaks virtuaalseks eeskujuks võiks olla näiteks Investor Toomas ,kes on äripäeva väljamõeldud tegelane kelle investeeringu otsuseid langeb äripäeva börsitoimetus. Tema porftfell on välja toodud äripäeva lehe lõpus. 

  1. Telli oma e-mailile Investor Toomase uudiskiri siis oled kursis oluliste uudiste ja investeerimisvihjetega.
  2. Jälgi sotsiaalmeedias tuntud investorit kes võib anda ka vihjeid investeerimiseks.
  3. Loe investeerimisteemalisi raamatuid/ajakirju
6. Enne finantstehingute tegemist...
  1.  Võta aega ja analüüsi oma otsust ning võimalused vaata finantsobjekti ajalugu ning trende
  2. Küsi nõu kellegi targema käest, kui endal julgust puudu jääb. Aga öeldakse ,et julge hundi rind on rasvane.
  3. Jälgi erinevate finantstehingute teenustasu. Mõni küsib vahelt palju ja teine lubab tasuta tehingu ära teha.
  4. Kui on soov aktsiat osta , siis vaata ka see aktsia ka dividende maksab ning kui palju.Kui aktsial ei ole läinud hästi siis võidakse ka dividendide maksmine ajutiselt ära lõpetada või vähendada.
  5. Vaata kuhu on teinud investeeringuid teinud teised investorid. ( uudised, sotsiaalmeedia)
Ja pärast tehingut :
 
Kui finantstehing tehtud siis ei tasuks paanikasse sattuda kui finantsobjekti väärtus on langenud. Languseid ja tõuse tuleb ette ja see on normaalsus. Pigem tasub silma peal hoida finantseeritud objektidega seotud uudistel mis võivad mõjutada selle hinda kas siis positiivselt või negatiivselt. Kui omandatud aktsia langeb siis tasub pigem osta juurde kui maha müüa, kuigi ei tasuks püüda niiöelda kukkuvat nuga. Eks igaüks peab oma kodutöö ära tegema ja võtma vastu otsuseid ise.
Palun pane like ja jaga postitust !

1 thought on “5 Soovitust investeerimisega alustamiseks”

  1. Pingback: Suurenda tulu mitte Kulu - Investeerida

Comments are closed.

RSS
Follow by Email